SQ3R - ZAPYTAJ

SQ3R - ZAPYTAJ

SQ3R - ZAPYTAJ
autorem artykułu jest Paweł Sygnowski

Drugim krokiem w najlepszej strategii czytania drukowanych tekstów, są PYTANIA. Jak łatwo się domyśleć chodzi tutaj oto, aby przed rozpoczęciem właściwej lekturze, a tuż po przeglądnięciu pozycji, którą zamierzamy czytać, ułożyć własny zestaw pytań, na które odpowiedzi będziesz szukał w tekście. Dlaczego to takie ważne?

Pytania sÄ… wyrazem Twoich poszukiwaÅ„ pewnych informacji. DziÄ™ki nim Twoja lektura ma wiÄ™kszy sens, jest bardziej uporzÄ…dkowana, celowa i przez to znacznie krótsza, niż gdybyÅ› czytaÅ‚ dla samego czytania (chodzi tutaj o fakt, że czytajÄ…c z celem jesteÅ› w stanie Å›wiadomie pomijać te fragmenty tekstu, które nie sÄ… interesujÄ…ce z punktu widzenia tego celu, co daje Ci możliwość skoncentrowania siÄ™ na tych fragmentach, które zawierajÄ… poszukiwane przez Ciebie informacje). To sprawia, że stajesz siÄ™ uważnym, krytycznym i biegÅ‚ym czytelnikiem, który wie czego chce i nie da siÄ™ Å‚atwo „wodzić za nos” przez autora. Z kolei to przekÅ‚ada siÄ™ na czas i efektywność caÅ‚ego procesu czytania.

Przypatrzmy się, więc zagadnieniu w jaki sposób formułować i układać własne pytania.

Na sam poczÄ…tek

UkÅ‚adanie pytaÅ„ zaczyna siÄ™ już w tym momencie, w którym w ogóle przyszÅ‚o Ci na myÅ›l siÄ™gniÄ™cie po dany tytuÅ‚ SÄ… to pytania bardzo ogólne – z reguÅ‚y WyglÄ…da to w ten sposób, że np. masz coÅ› zrobić (np. znaleźć okreÅ›lone informacje) i teraz stawiasz sobie podstawowe pytanie: „Gdzie mogÄ™ znaleźć te informacje?”. Albo to wiesz, albo tego nie wiesz. JeÅ›li nie wiesz, to musisz to ustalić. JeÅ›li wiesz, to „zdobywasz” okreÅ›lony tytuÅ‚ książkowy (przypomnÄ™ tylko, że caÅ‚y czas mówimy o tradycyjnej książce, chociaż wcale nie koniecznie poszukiwane przez Ciebie informacje muszÄ… znajdować siÄ™ w takiej formie, mogÄ… być w zupeÅ‚nie innej), po czym przystÄ™pujesz do jej PRZEGLÄ„DU.

W czasie przeglÄ…du – raczej – bÄ™dziesz formuÅ‚owaÅ‚ pytania ogólne. MogÄ… one wyglÄ…dać, jak nastÄ™puje:

- Co już wiem o temacie poruszonym w tej książce?
- Czy w tej pozycji znajdę dokładnie to, czego szukam?
- Czy ta pozycja jest wystarczajÄ…co aktualna?
- Dlaczego tyle miejsca autor poświęca zagadnieniu X?
- Itp.

Niech Cię nie zwiedzie bardzo duża ogólność tego typu pytań, z których pozornie nic konkretnego dla Ciebie nie wynika. Pozory mylą i tak jest też tutaj. Chociaż ogólne, ale te pytania bardzo pomogą Ci w dalszej Twojej pracy z daną książką. Najważniejsze to to, że na ich podstawie możesz podjąć decyzje, czy w ogóle ta praca ma sens w tym konkretnym przypadku, czy nie, a to jest kluczowa sprawa.

Oczywistym jest, że przechodzÄ…c z etapu przeglÄ…dania caÅ‚ej książki, do etapu przeglÄ…dania pojedynczego rozdziaÅ‚u, który CiÄ™ interesuje, Twoje pytania stanÄ… siÄ™ bardziej konkretne i szczegółowe Przy przeglÄ…daniu rozdziaÅ‚u sugerujÄ™ skoncentrować siÄ™ na sam poczÄ…tek, na „zÅ‚amaniu kodu” samego tytuÅ‚u rozdziaÅ‚u, czyli zidentyfikowania jego znaczenia. JeÅ›li tytuÅ‚ rozdziaÅ‚u brzmi np. „X”, to zadaj sobie takie pytania, jak:

- Co to znaczy?
- Co z tego wynika?
- Dlaczego?

Warto także zwrócić uwagę, iż niektóre elementy książki bardziej prowokują do zadawania pytań, niż inne. Tak, że na etapie zadawania pytań, możesz wrócić do ich błyskawicznego przeglądnięcia, tylko po to, aby łatwiej było Ci sformułować swoje pytania. Te elementy, to:

- wszystkie tytuły;
- wszystkie podsumowania;
- wszystkie elementy wyróżniające się w jakiś sposób od zwykłego tekstu;
- wszystkie elementy graficzne (tabele, wykresy, listy, itp.);

Zewnętrzne źródla pytań

Do tej pory zajmowaliśmy się sprawą samodzielnego formułowania pytań, a przecież istnieją także zewnętrzne źródła pytań, czyli pytania formułowane przez innych ludzi.

JeÅ›li przeczytanie jakieÅ› książki „zleca Ci” Twój nauczyciel, to jednoczeÅ›nie może podać Ci pytania na które odpowiedzi powinieneÅ› w niej znaleźć. Pytania mogÄ… też stawiać osoby, które także zamierzajÄ… przeczytać ten sam tytuÅ‚, co Ty.

ŹródÅ‚em pytaÅ„ mogÄ… być także komentarze wygÅ‚aszane na temat danej pozycji, np. ktoÅ› może powiedzieć, że w danym tekÅ›cie powinny siÄ™ znaleźć informacje o „X”, które ma podstawowe znaczenie w procesie „Z”, który powoduje efekt „Y”. Możesz sobie zadać pytanie: „Czy on ma racjÄ™?”.

Niekiedy pytania znajdziesz w samej książce. Najzwyczajniej w Å›wiecie sam autor na poczÄ…tku rozdziaÅ‚u formuÅ‚uje kilka pytaÅ„, które majÄ… za zadanie wskazać zagadnienia poruszane w danej części tekstu i zarazem stanowiÄ… swego rodzaju „proÅ›bÄ™”, abyÅ› wÅ‚aÅ›nie na te zagadnienie zwróciÅ‚ szczególnÄ… uwagÄ™ w czasie lektury tego rozdziaÅ‚u PodobnÄ… rolÄ™ odgrywajÄ… wszelkie sekcje ćwiczeniowe w danym tytule.

Co dajÄ… Ci pytania?

Jak już wspomniałem, stawianie pytań ukierunkowuje Twoją pracę z danym tytułem: nadaje jej sens, a z Ciebie robi wprawnego, a nie biernego czytelnika. Istnieją jeszcze inne ciekawe aspekty zadawania pytań:

- Dzięki stawianiu sobie pytań, masz okazję poznać nie tylko zagadnienia opisywane w danym tytule, ale także wszystkie inne, które się z nimi w jakiś sposób łączą;

- Jeśli znajdziesz odpowiedź na jedno pytanie, to w tej odpowiedzi zawiera się kolejne pytanie, które jeszcze bardziej pozwoli Ci coś zrozumieć;

Szukanie odpowiedzi

Logiczne, że odpowiedzi na Twoje pytania bÄ™dziesz poszukiwaÅ‚ w tekÅ›cie. A co zrobić, jeÅ›li nie potrafisz ich znaleźć w tym danym tekÅ›cie? JeÅ›li tak, to jest to najprawdopodobniej oznaka prostego faktu, że w tej pozycji ich nie znajdziesz i powinieneÅ› ich poszukać gdzieÅ› indziej. Ponadto, jeÅ›li taka sytuacja faktycznie ma miejsce, to zwróć szczególnÄ… uwagÄ™ na etap przeglÄ…du – to wÅ‚aÅ›nie tam powinieneÅ› być w stanie w wiÄ™kszoÅ›ci przypadków wyeliminować takie pozycje.

Źródło: Rowntree, D. Sztuka studiowania. Zysk i S-ka, Poznań 2001.

CiÄ…g dalszy nastÄ…pi.

--
Czy wiesz, że przeciętny Polak czyta z prędkością zaledwie 200 słów na minutę? Możesz to sprawdzić... i zmienić!

Jak sprawnie czytać różne rodzaje tekstów i kilkukrotnie zwiększyć prędkość czytania?

--
Paweł Sygnowski - autor profesjonalnych rozwiązań edukacyjnych
Praktycznie wszystko o właściwym użytkowaniu Twojego mózgu

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
14 wskazówek dietetycznych w zaparciach
Dekalog wynajmujÄ…cego
Przyłącz się do akcji Menforum.pl!
Krzyż Kawalerski dla zespołu Sabaton!
Fundusze emerytalne